Praha na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Praha
Domů - Portál PrahaKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Prahy, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Architektonické památky > Domy > Dům U Tří divých mužů, Montmartre

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Dům U Tří divých mužů, Montmartre

Fotogalerie:
Dům U Tří divých mužů, Montmartre
Dům U Tří divých mužů, Montmartre

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Dům U Tří divých mužů, Montmartre

Schránka:
Odeber ze schránky.

Původně měšťanský dům byl pojmenován podle domovního znamení U Tří divých mužů nebo též dům Šandovský podle majitele kožešníka Mikuláše Šandy z doby kolem r. 1480. Původně byl dům gotický, jednopatrový s masivním zdivem. Měl charakteristickou valenou klenbu. Renesanční přestavba přidala druhé patro a k přednímu křídlu připojila dvouramenné schodiště. Slabší zdivo je ve třetím patře, které vzniklo v době baroka. V r. 1811 dům klasicistně přestavěl Jan Zika na trojkřídlý dům s průčelím do Řetězové ulice, se stájemi pro osm koní, s dvorem a studnou. Okna mají parapety a nadokenní římsy v prvním patře, podokenní římsu v druhém a jednoduchou šambránu kolem oken v třetím patře. V r. 1961 odkryli památkáři na domě zašlý fragment renesančního znamení se dvěma Indiány - divými muži.

Za renesance ze zpráv mořeplavců se lidé dozvídali o Indiánech, exotických tvorech, kteří nebyli civilizovaní podle evropských měřítek. Představy o neznámých divoších byly vzrušující. Doklad o tomto označení domu pochází již z r. 1714. V době renesance byli zde vymalováni do omítky tři Indiáni, z nichž jeden později ubyl při dodatečném probourání okna, a tak se tu pak říkalo U Dvou divých. V r. 1791 předváděl jakýsi anglický podvodník v domě velmi žádané představení tří divých lidožroutů z brazilského indiánského kmene, kteří divoce křepčili, vydávali skřeky v neznámé řeči a pojídali syrové maso. Podvod byl odhalen náhodou, jeden sedlák v nich poznal známé převlečené pacholky. V r. 1898 se v domě narodil významný český malíř Jan Bauch.

V domě také bývala hospoda, známá dupárna, putyka a kořalna Olympie. V r. 1911 zde otevřel nový zábvaní podnik Montmartre zpěvák a kabaretiér Josef Waltner. Kabaret navazoval na starší pražské šantány, názvem měl připomínat pařížskou čtvrť téhož jména, kde se soustřeďovala bohéma, divadla, kabarety a umělci, hlavně malíři. I zde se scházela pražská bohéma, umělci, zpěváci a rozpustilá společnost. Hrála zde Gaučova kapela, Kunftovo kvarteto a výborný klavírista pan Reis. Na zábavě se mohli podílet i hosté, a tak spisovatel, výtvarník a režisér Artur Longen se svou ženou herečkou Xenou Longenovou předváděli "apačské" tance, vrchní Jirák s Emčou přezdívanou "Revoluce" zde poprvé v Praze předvedli argentinské tango.

Vystupoval zde známý kabaret Červená sedma. Slavní malíři vyzdobili Motmartre svými díly: parodie na kubistické malby na stěnách místnosti zvané Chat noir (Černá kočka) provedl Vratislav Hugo Brunner, který zde také v r. 1914 vymaloval Sedm hlavních hříchů člověka jako sedm alegorických postav. Zadní vinárnu vymaloval František Kysela pohádkovými secesními motivy. Sál zdobila negativní socha Evy od Jiřího Krohy. Malby rychle chátraly, některé zrenovoval v r. 1918 prof. Karel Vítězslav Mašek a v r. 1920 renovoval celý Montmartre architekt Jiří Kroha.

Zdroj: Pražská informační služba.


Adresa a kontaktní informace:
DŮM U TŘÍ DIVÝCH MUŽŮ, MONTMARTRE
ŘETĚZOVÁ 7
PRAHA - STARÉ MĚSTO
110 00  PRAHA 1


Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°5'8,16"; E14°25'3,72"
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1429

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Praha
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena