Praha na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Praha
Domů - Portál PrahaKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Prahy, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Architektonické památky

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Architektonické památky

Oblast: město | okres | kraj | celá ČR | v okruhu
Stránka: 1 | 2 | 3 | 4 | 5
Nalezeno: 114 záznamů
Zobrazeno: 1 - 25
přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě

Galerie: Český rozhlas
Český rozhlas
Galerie: Český rozhlas
Český rozhlas
1

Budova Českého rozhlasu

Vysílání Československého rozhlasu bylo zahájeno 18. května 1923 na okraji letiště ve Kbelích. Než se dostalo do své známé budovy na Vinohradské třídě, uplynulo mnoho času. Ve Kbelích se vysílalo pouze z plátěného stanu, a když se v něm pro mráz v zimě nedalo vydržet, přestěhovalo se do dřevěného baráku letiště. Prvním hlasatelem byl herec Adolf Dobrovolný, který si vždy ráno před započetím práce kupoval noviny a zaškrtával v nich cestou do Kbel zprávy k vysílání. Teprve později původně soukromá společnost Radiožurnal, která vysílání zajišťovala, uzavřela smlouvu o zpravodajství s ČTK.

Č...

http://www.rozhlas.cz/

PRAHA, VINOHRADSKÁ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Dům U Halánků, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.
Dům U Halánků, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.
2

Dům U Halánků, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

V 15. st. zde stávala skupina čtyř samostatných domů, ke které se vázalo právo pivovárečné a sladovnická živnost, která zde zůstala až do konce 19. st. Tehdejším majitelem byl měšťan a sladovník Jan Reček z Ledče, který nedaleko odtud v dnešní ulici Karoliny Světlé založil slavnou Rečkovu univerzitní kolej. Roku 1567 koupil dům Václav Krocín z Drahobejle (původní jméno Šafránek si přepsal dle tehdejší módy do latiny). Vlastní dům spojil s dvěma menšími vedle a přestavěl je do podoby renesančního měšťanského obydlí. I když byl koncem 18. st. ještě upravován, je dnešní dům U Halánků v základě...

http://www.nm.cz/

PRAHA, BETLÉMSKÉ NÁM.
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Dům U Slunce a Luny, Ateliér Josefa Sudka
Dům U Slunce a Luny, Ateliér Josefa Sudka
3

Dům U Slunce a Luny (Ateliér Josefa Sudka)

Dům stojí v místě, kde bývaly kdysi vinice a zahrady. Je barokní, nazvaný podle domovního znamení U Kamenného sloupu nebo podle nárožní plastiky U Luny. Dům byl přestavěn a zvýšen v r. 1706, kdy v něm bydlel barokní malíř a hradčanský měšťan Kristián Luna, spoluzakladatel barokního poutního areálu na Bílé Hoře. Tamtéž se podílel na výzdobě kostelíka Panny Marie Vítězné. Za něj bylo do současné polohy instalováno domovní znamení Kamenný sloup (Lapidea columna) a na něm byla osazena dřevěná soška Panny Marie Neposkvrněné (Immaculaty).

Na fasádu byla umístěna dvě štuková alegorická poprsí ...

http://www.upm.cz/

PRAHA, ÚVOZ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Prašná brána
Prašná brána
Galerie: Prašná brána
Prašná brána
Galerie: Prašná brána
Prašná brána
Galerie: Prašná brána
Prašná brána
Galerie: Prašná brána
Prašná brána
Galerie: Prašná brána
Prašná brána
A

Prašná brána

Prašná brána, jedna z nejvýraznějších památek pozdně gotické Prahy, byla postavena na místě zchátralé původní brány Horské, zvané Odraná, pocházející z 1. pol. 13. století. Prašnou branou vstupovala do města jedna z hlavních silnic přicházející z východních Čech, zejména z Kutné Hory. Tudy také vcházely na území města korunovační průvody českých králů. Prašná brána tak zahajuje Korunovační či Královskou cestu na Pražský hrad.

Základní kámen byl položen v roce 1475, stavbu řídil stavitel Václav, od roku 1478 Matěj Rejsek, který zčásti provedl i bohatou sochařskou výzdobu. Věž byla založen...

http://www.prazskeveze.cz/

PRAHA, NA PŘÍKOPĚ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Poštovní muzeum
Poštovní muzeum
Galerie: Poštovní muzeum
Poštovní muzeum
Galerie: Poštovní muzeum
Poštovní muzeum
Galerie: Poštovní muzeum
Poštovní muzeum
Galerie: Poštovní muzeum
Poštovní muzeum
B

Vávrův dům - Poštovní muzeum

Ulice se nazývá podle skupiny vodních mlýnů, které zde stály již od 14. st. a které se nazývaly Nové. Jednopatrový Vávrův dům, který se nachází v blízkosti vodárenské věže, je původní obytnou částí zde stojícího mlýna. Dům má renensanční základ, dodnes viditelný v suterénu. Byl barokně přestavován kolem r. 1678, má např. bytelně postavený barokní krov. V r. 1834 byl upravován klasicistně. Své pojmenování Vávrův získal podle majitele z počátku 20. st. Tehdy byla většina mlýnů zbořena, takže je známe jen z archívních fotografií. Od počátku 19. st. patřil zámožnému mlynáři Václavu Michalovici,...

http://www.cpost.cz/cz/muzeum/

PRAHA, NOVÉ MLÝNY
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Královská zahrada
Královská zahrada
Galerie: Jižní zahrady
Jižní zahrady
Galerie: Královská zahrada - Zpívající fontána
Zpívající fontána je vynikajícím dílem brněnského kovolijce Tomáše Jaroše z let 1564 až 68. Fontáně se říká zpívající proto, že kapky dopadající na spodní bronzovou mísu zvoní. Fontána je umístěna v tzv. giardinetu ve východní části zahrady před Letohrádkem královny Anny.
Galerie: Starý královský palác - Nové zemské desky
Detail erbovní výzdoby v místnosti Nových zemských desek, potvrzující bohatou tvůrčí fantazii dobového umělce. Kromě heraldické výzdoby nabízejí tyto prostory i dokumenty o vedení Zemských desek včetně maket jejich vazby a kopií zajímavých zápisů.
Galerie: Jižní zahrady - Pohled do Rajské zahrady
Podobný pohled se naskytne každému, kdo vstupuje do pásu Jižních zahrad z Hradčanského náměstí. Pásem Jižních zahrad lze obejít půl Hradu. Rajská zahrada okouzlí svou nádhernou strohostí, Hartigovká zahrada zase romantickými zákoutími a zahrada Na Valech zejména překrásnými výhledy na Prahu.
Galerie: Jižní zahrady - Pohled na Rožmberský palác
Rožmberský palác byl v 18. století upraven na Institut pro zchudlé šlechtické dívky. Nedávno byl tento palác rekonstruován a dnes jej lze navštívit během výstav a koncertů.
Galerie: Starý královský palác s Vladislavským sálem
Starý královský palác s Vladislavským sálem vás upoutá nejen svojí architekturou, ale i jako místo, kde se tvořily dějiny.
Galerie: Tzv. Vladislavova ložnice
Pozdně gotická klenba v tzv. Vladislavově ložnici s zemskými znaky ve Starém královském paláci. Tento kdysi úřední prostor, do něhož se vchází z předsálí Vladislavského sálu, svádí svojí intimitou k představě, že právě zde uléhal ke spánku král Vladislav Jagellonský.
Galerie: Starý královský palác - Vladislavský sál
Ve své době byl největším světským klenutým sálem na světě. Jeho unikátní klenba má rozpětí 16 metrů. Dříve se zde konaly korunovace králů, dnes se zde inaugurují prezidenti. Je nutno dodat, že z vyhlídkové terasy Vladislavského sálu se návštěvníkům otevírá snad nejkrásnější pohled na Prahu.
Galerie: Rožmberský palác
Rožmberský palác
Galerie: Rořmberský palác
Rořmberský palác
Galerie: Katedrála sv. Víta hlavní loď
Hlavní loď katedrály sv. Víta s pohledem na východní chór. Tento pohled dokumentuje technickou vyspělost a originalitu díla Petr Parléře, hlavního stavitele Katedrály
Galerie: Katedrála sv. Víta - královská oratoř
Socha kutnohorského havíře z 1. poloviny 18. století na pilíři královské oratoře. Královská oratoř je místem, kde sedával panovník se svojí rodinou při bohoslužbách. Její architektura je dílem české pozdní gotiky.
Galerie: Katedrála sv. Víta
Katedrála sv. Víta
C

Pražský hrad

Pražský hrad - odvěký symbol českého státu - je nejvýznamnější českou památkou a zároveň jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí.

Hrad byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů - od románských staveb z 10. století přes gotické úpravy 14. stol...

http://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad/informace-o-prohlidce-prazskeho-hradu/navsteva-prazskeho-hradu.shtml

PRAHA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Usedlost Ladronka
Usedlost Ladronka
Galerie: Usedlost Ladronka
Usedlost Ladronka
D

Usedlost Ladronka

Kdysi zde patrně stával viničný lis, neboť všude kolem na svazích rostly podle přání Karla IV. vinice. Rozsáhlé území v těchto místech u obce Motol zakoupil v roce 1688 od barona Schwihowského významný italský hrabě Filip Ferdinand de la Crone, zjednodušeně Lacrone, lidově Ladrone, odtud jméno Ladronka. Ten dal na svém panství v těchto místech postavit zájezdní hostinec. Po jeho smrti ho koupil velkopřevor řádu maltézských rytířů na Malé Straně hrabě von Poetting. Rozkvět hostince byl zajištěn polohou při významné říšské silnici a poutní cestě z hradčanské Lorety do barokního kláštera v Háj...

http://www.ladronka.cz/

PRAHA, TOMANOVA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Kongresové centrum Praha
Kongresové centrum Praha
Galerie: Kongresové centrum Praha
Kongresové centrum Praha
Galerie: Kongresové centrum Praha
Kongresové centrum Praha
E

Kongresové centrum Praha

Od roku 2000 patří Praha mezi přední světové kongresové metropole. V letech 1998 - 2000 byla provedena rekonstrukce a dostavba bývalého kulturního a společenského centra známého jako Palác kultury, který byl otevřen v roce 1981. Jeho výstavba začala v r. 1976 podle projektu architektů Mayera, Vaňka a Karlíka z Vojenského projektového ústavu. Byl využíván pro kulturní a společenské akce, jako byly např. sjezdy KSČ. V červnu 2000 byl zahájen provoz Kongresového centra Praha. Kvalita a účelnost rekonstruovaných i nových objektů byla prověřena patrně největší možnou zátěží: hned po otevření se ...

http://www.kcp.cz/

PRAHA, 5. KVĚTNA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Palác Žofín
Palác Žofín
Galerie: Palác Žofín
Palác Žofín
Galerie: Palác Žofín
Palác Žofín
Galerie: Palác Žofín
Palác Žofín
F

Palác Žofín

Na ostrově byly před rokem 1817 vystavěny lázně a barvírny, též hostinec. R. 1830 koupil ostrov mlynář Václav Novotný, který si zde v letech 1836 - 37 postavil dům a na místě starého hostince zbudoval jednopatrovou novorenesanční budovu s koncertním a společenským sálem podle plánů architekta Carla Pollaka. Tak se budova i celý ostrov, spojený dřevěným můstkem s komunikací, stal jedním z nejvýznamnějších center politického, kulturního a společenského života. Nová budova byla slavnostně otevřena r. 1837 velkým plesem. 2. června 1848 zde byl zahájen Slovanský sjezd, na němž vystoupil také Lud...

http://www.zofin.cz/

PRAHA, SLOVANSKÝ OSTROV
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Kostel Šternberský palác - Hradčany
Kostel Šternberský palác - Hradčany
G

Šternberský palác - Hradčany

V blízkosti Pražského hradu stojí mnoho krásných paláců. Všichni šlechtici se snažili postavit své sídlo v blízkosti Hradu, čímž vzniklo např. jedinečné Hradčanské náměstí, kde nestojí žádný měšťanský dům, jen samé výstavní paláce. Stranou nad Jelením příkopem se vypíná městský zahradní palác, který si nechal vystavět po r. 1698 Václav Vojtěch ze Šternberka. Stavba je jedním z nejvýznamnějších děl světské architektury nastupujícího vrcholného baroka u nás. Není přesně znám projektant, jako autor původního projektu se uvádí vídeňský arch.

Domenico Martinelli, jako autor nového realizovan...

http://www.ngprague.cz/cz/2/sekce/sternbersky-palac/

PRAHA, HRADČANSKÉ NÁM.
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Šternberský palác - Malá Strana
Šternberský palác - Malá Strana
Galerie: Šternberský palác - Malá Strana
Šternberský palác - Malá Strana
H

Šternberský palác - Malá Strana

Archeologický průzkum doložil existenci planýrek (tj. zarovnání parcel) pro účel stavby kamenného domu v tomto místě již ve 12. a 13. st. Ve 2. pol. 14. st. byly postaveny dva gotické domy, jejichž pozdější radikální přestavbou v renesančním a barokním slohu vznikl palác v dnešní podobě. Cenné prostory z pozdní gotiky (kol. r. 1500) jsou v úrovni dnešních sklepů, vyniká hlavně místnost sklenutá křížovou klenbou na centrální opukový sloup. V tomto období také byly oba domy spojeny.

Dům zvaný Bašta (Na Baště) 1476 byl dům poprvé zmiňován. 2. 6. 1541 zde vypukl požár, který se díky tomu, že...

http://www.ngprague.cz/cz/2/sekce/sternbersky-palac/

PRAHA, MALOSTRANSKÉ NÁM.
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Křižíkova fontána
Křižíkova fontána
Galerie: Křižíkova fontána
Křižíkova fontána
Galerie: Křižíkova fontána
Křižíkova fontána
Galerie: Křižíkova fontána
Křižíkova fontána
I

Křižíkova fontána

Křižíkova fontána je v evropským unikátním představením vodního tance, hudby a barev, které se provozuje v letní sezoně na Výstavišti. Fontána, vybudovaná geniálním vynálezcem Františkem Křižíkem pro Jubilejní výstavu v r. 1891, byla technickým zázrakem své doby. Pro fontánu velikosti 30 m x 40 m použil Křižík tehdy 26 obloukových lamp, které byly jeho vynálezem. Lampy byly pod proskleným stropem a kolem nich bylo na 50 vodních trysek.

Tryskající voda byla pomocí elektromotoru vháněna do výše několika metrů, zespodu ji osvětlovaly silné zdroje světla umístěné pod vodní hladinou a před s...

http://www.krizikovafontana.cz/

PRAHA, U VÝSTAVIŠTĚ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Bílkova vila
Bílkova vila
J

Bílkova vila

Zajímavý objekt vlastní rodinné vily a ateliéru si do posledních detailů navrhl sám sochař, malíř a grafik, mystik a symbolista František Bílek (1872 - 1941) v roce 1910. Vilu postavil v roce 1911 stavitel Antonín Hulán. Celý projekt prostupovala idea obilného pole, půdorys objektu představuje stopu kosy v obilném lánu, kamenné sloupy jako stylizovaná stébla a klasy, pole symbolizovala i rovná střecha objektu, první tohoto typu v Praze. Tuto hlavní myšlenku dotvářel i interiér - vyřezávané dveře, kované kliky ve tvaru klasu. Na knihovně, skříních i židlích jsou vyřezávané symboly, ve výklen...

http://www.ghmp.cz/

PRAHA, MICKIEWICZOVA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Dům Langhans
Dům Langhans
Galerie: Dům Langhans
Dům Langhans
Galerie: Dům Langhans
Dům Langhans
Galerie: Dům Langhans
Dům Langhans
K

Dům Langhans

V třípatrovém novorenesančním domě, který stojí na úzkém a velmi hlubokém pozemku, založil v roce 1880 Jan F. Langhans fotografický ateliér, který se stal nejvýznamnějším portrétním závodem v Čechách s četnými pobočkami. Jan Langhans zde pořizoval fotografie nejvýznamnějších osobností své doby. V roce 1922 měl v archívu již na půl milionu negativů, po první světové válce více než milión.

Z portrétů umělců, politiků, podnikatelů, příslušníků šlechty a dalších vznikla Galerie osobností. V dubnu 1919 převzal prosperující rodinnou firmu Viktor Meisner, manžel Langhansovy dcery, a rozšiřoval...

http://www.langhansgalerie.cz/

PRAHA, VODIČKOVA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Dům U Kamenného zvonu
Dům U Kamenného zvonu
Galerie: Dům U Kamenného zvonu
Dům U Kamenného zvonu
Galerie: Dům U Kamenného zvonu
Dům U Kamenného zvonu
L

Dům U Kamenného zvonu

Jedna z nejstarších a nejpozoruhodnějších památek Prahy, vzácně dochovaný dům je mimořádnou gotickou palácovou architekturou věžového charakteru. Jeho průčelí patřilo k nejkrásnějším v Evropě a dokládá výstavnost města v době Karla IV. Odhalení gotického průčelí domu bylo překvapivou senzací, neboť míra zachování a složitost kompozice předčila všechna očekávání. Bohatá výzdoba domu je z období předparléřovského, někdy kolem čtvrtiny 14. st. Název domu U Bílého či Kamenného zvonu se objevuje poprvé v roce 1417, vznikl podle kamenného zvonu, jehož replika se dochovala na nároží domu.

Dům v...

http://www.ghmp.cz/

PRAHA, STAROMĚSTSKÉ NÁM.
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Dům U Zlatého prstenu
Dům U Zlatého prstenu
Galerie: Dům U Zlatého prstenu
Dům U Zlatého prstenu
M

Dům U Zlatého prstenu

Týnská ulička, jedna z nejstarších na Starém Městě, vedla ze Staroměstského náměstí do Týnu či Ungeltu, dávného dvora pro cizí kupce, kteří zde mohli bezpečně uložit své zboží, zaplatit clo a nocovat. Dům je nazván podle domovního znamení - zlatého prstenu, které získal asi v první čtvrtině 17. st. Pověst vypráví, že prsten ztratilo jedno ze staroměstských strašidel při svých nočních radovánkách. Pověrčivý měšťan z Týnské uličky, který ho našel, ho pověsil nad vrata svého domu, aby mu zajistil ochranu před zlými silami, kterou prsten jako uzavřený kruh poskytuje.

Původně zde stával goti...

http://www.ghmp.cz/

PRAHA, TÝNSKÁ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Veletržní palác
Veletržní palác
Galerie: Veletržní palác
Veletržní palác
Galerie: Veletržní palác
Veletržní palác
Galerie: Veletržní palác
Veletržní palác
Galerie: Veletržní palác
Veletržní palác
N

Veletržní palác

Po prvním pražském vzorkovém veletrhu, konaném v r. 1920, vznikla myšlenka vybudovat nový veletržní prostor, neboť pavilony starého výstaviště již nestačily. Již v r. 1919 byly založeny Pražské vzorkové veletrhy s cílem podporovat ekonomiku nového státu a vybudovat vlastní obchodní centrum nezávislé na Vídni. Bylo zřízeno stavební družstvo, které zakoupilo pozemky nedaleko starého výstaviště s cílem vybudovat tři obchodní paláce a hotel jako obchodní centrum i sídlo reprezentací firem, které u nás podnikaly. Vypracováním projektu nového objektu byli pověřeni arch. Oldřich Tyl a Josef Fuchs....

http://www.ngprague.cz/cz/5/sekce/veletrzni-palac/

PRAHA, DUKELSKÝCH HRDINŮ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Karlův most
Karlův most
Galerie: Karlův most
Karlův most
Galerie: Karlův most
Karlův most
Galerie: Karlův most
Karlův most
Galerie: Karlův most
Karlův most
Galerie: Karlův most
Karlův most
Galerie: Karlův most
Karlův most
Galerie: Karlův most
Karlův most
Galerie: Karlův most
Karlův most
O

Karlův most

Karlův most, jeden z nejkrásnějších mostů světa, je symbolem Prahy. Společně s Pražským hradem tvoří dominantu a světoznámé panorama které touží vidět miliony turistů, kteří každoročně navštíví české hlavní město. Karlův most je nejstarší stojící most přes Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Ten nejstarší stojí v jihočeském Písku. Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402.

Trvalou slávu mostu přineslo baroko, kdy se me...

http://www.muzeumkarlovamostu.cz/

PRAHA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Schwarzenberský palác
Schwarzenberský palác
Galerie: Schwarzenberský palác
Schwarzenberský palác
Galerie: Schwarzenberský palác
Schwarzenberský palác
Galerie: Schwarzenberský palác
Schwarzenberský palác
Galerie: Schwarzenberský palác
Schwarzenberský palác
P

Schwarzenberský palác

V nové stálé expozici je ve třech podlažích rekonstruovaného objektu paláce prezentováno na 160 sochařských exponátů a 280 ukázek pozdně renesančního a barokního malířství vytvořených od konce 16. století do konce století 18. na teritoriu zemí Koruny české.

Vnitřní členění objektu Schwarzenberského paláce a dislokace jednotlivých místností, určených pro potřeby stálé expozice „Baroko v Čechách“, vedly již v roce 2002 k rozhodnutí prezentovat odděleně kolekce sochařskou a malířskou. Monumentální kamenné sochy „vítají“ návštěvníky hned při vstupu do budovy. Jsou zde umístěny i proslulé kam...

http://www.ngprague.cz/cz/160/sekce/schwarzenbersky-palac/

PRAHA, HRADČANSKÉ NÁM.
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Obecní dům
Obecní dům
Galerie: Obecní dům
Obecní dům
Galerie: Obecní dům
Obecní dům
Galerie: Obecní dům
Alfons Mucha - Apoteóza lásky
Galerie: Obecní dům
Alfons Mucha - Apoteóza lásky
Galerie: Obecní dům
Alfons Mucha - Apoteóza lásky
Q

Obecní dům

Národní kulturní památka Obecní dům patří k nejvýznamnějším secesním stavbám v Praze. Nachází se v samotném centru Prahy, v těsném sousedství Prašné brány.

Na výzdobě Obecního domu se podíleli ve své době nejvýznamnější čeští malíři a sochaři – Jan Preisler, Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha.

Od samotného počátku je Obecní dům objektem multifunkčním. Sály a salonky jsou využívány pro pořádání kongresů, konferencí, koncertů, plesů, módních přehlídek. Širší veřejnosti jsou přístupny pouze formou komento...

http://www.obecnidum.cz/

PRAHA, NÁM. REPUBLIKY
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Klementinum
Klementinum
Galerie: Klementinum
Klementinum
Galerie: Klementinum
Klementinum
Galerie: Klementinum
Klementinum
R

Klementinum

Klementinum je největší stavební celek po Pražském hradu. Je to první kolej v Praze, kam přišli jezuité r. 1556. povolal je do Prahy Ferdinand I., aby mu byli nápomocni v jeho protireformačních snahách. Po příchodu se usídlili v bývalém dominikánském klášteře u sv. Klimenta na Starém Městě u Karlova mostu. Tento kostelík dal později jméno celému areálu - Klementinum. V období rekatolizace po porážce českých stavů v r. 1620 zde nastal veliký stavební rozmach, který pokračoval až do poloviny 18. století.

Komplex budov jezuitské koleje byl vystavěn na rozlehlém pozemku, kde dříve stálo 32 ...

http://www.klementinum.com/

PRAHA, KŘIŽOVNICKÁ
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

S

Arcibiskupský seminář

Arcibiskupský seminář jako instituci pro výchovu budoucích katolických kněží založil arcibiskup kardinál Arnošt z Harrachu. Snažil se tak nahradit nedostatek katolických kněží v první polovině 17. stol., proto koupil bývalý Králův dvůr nedaleko Prašné brány a přestavěl jej na arcibiskupský seminář. Později byl seminář přeložen do Klementina.

V letech 1928 - 1931 vystavěl architekt František Havlena pro katolický seminář monumentální novoklasicistickou budovu v Dejvicích. Střední předsunutá část budovy s hlavním vchodem je zdobená toskánskými polosloupy, nad ní je hranolovitá věž s kupolí...

http://www.arcs.cuni.cz/

PRAHA, THÁKUROVA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Galerie: Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Galerie: Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Galerie: Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Galerie: Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Galerie: Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových
T

Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových

Původně viničná usedlost z konce 17. století, nazvaná podle jednoho z majitelů F. Bertramského, klasicistně přestavěná ve 2. pol. 18. století. Roku 1784 se stala majetkem manželů Duškových - klavíristy, pedagoga a skladatele Františka Xaveria a jeho ženy, operní pěvkyně Josefíny, kteří se pravděpodobně zasloužili o pražské uvedení Mozartových oper Únos ze Serailu, Figarova svatba a o pozvání jejich autora do Prahy.

Usedlost je světově proslulá pobytem W. A. Mozarta, který tu byl hostem manželů Duškových v roce 1787 a dokončoval zde operu Don Giovanni těsně před jeho památnou pražskou pr...

http://www.bertramka.com/

PRAHA, MOZARTOVA
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Dům U Černé Matky Boží
Dům U Černé Matky Boží
Galerie: Dům U Černé Matky Boží
Dům U Černé Matky Boží
Galerie: Dům U Černé Matky Boží
Dům U Černé Matky Boží
Galerie: Dům U Černé Matky Boží
Dům U Černé Matky Boží
Galerie: Dům U Černé Matky Boží
Dům U Černé Matky Boží
Galerie: Dům U Černé Matky Boží
Dům U Černé Matky Boží
U

Dům U Černé Matky Boží

Nejstarší kubistický dům v Praze si nechal postavit velkoobchodník František Josef Herbst podle projektu tehdy jednatřicetiletého architekta Josefa Gočára v roce 1912. Byl postaven jako první v novém kubistickém stylu na místě strženého barokního domu U Černé Matky Boží, nazývaný také U zlaté mříže. Od něj převzal název a původní znamení - barokní sošku černé Madony s dítětem umístěnou na nároží ve výši 1. patra za zlatou mříží. Černých madon je u nás asi dvanáct, nejznámější je v Loretě na Hradčanech. Tyto sošky bývaly umístěny v podzemních katedrálních kryptách u pramenů vody.

Klub Za ...

http://www.ngprague.cz/cz/9/sekce/dum-u-cerne-matky-bozi/

PRAHA, OVOCNÝ TRH
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Galerie: Palác Kinských
Palác Kinských
Galerie: Palác Kinských
Palác Kinských
Galerie: Palác Kinských
Palác Kinských
Galerie: Palác Kinských
Palác Kinských
Galerie: Palác Kinských
Palác Kinských
V

Palác Kinských

Palác Kinských byl postaven v letech 1755-1765 na místě parcel tří domů s raně středověkými základy. Nejjižnějšímu domu, zmíněnému poprvé roku 1363, předcházel románský objekt z 12. století, jehož přízemí vybudované z kvádříkového zdiva se dosud zachovalo ve sklepení paláce. Po roce 1560, kdy byl dům v držení Trčků z Lípy a později Příchovských z Hodějova, došlo k renesančním přestavbám. Severní část dnešního paláce vznikla ve druhé třetině 13. století. Vlivem středověkého způsobu života se v dnešních sklepech zachovalo původní přízemí, včetně raně gotické křížové klenby.

Poprvé se oba d...

http://www.ngprague.cz/cz/6/sekce/palac-kinskych/

PRAHA, STAROMĚSTSKÉ NÁM.
PŘÍMOU ČAROU: -
PO CESTĚ: -

Stránka: 1 | 2 | 3 | 4 | 5
Nalezeno: 114 záznamů
Zobrazeno: 1 - 25

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Praha
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Další portály v okolí

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena